Posrebrzane Dzieje: “Co kryje żyglińska ziemia?”

23 lutego br. o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z niezwykle ciekawego cyklu pt.: Posrebrzane Dzieje. Fakty i legendy z przeszłości Miasteczka: "Co kryje żyglińska ziemia?"

Prowadzący Marek Kaleja opisuje najbliższą rozmowę:

"Na ostatnim spotkaniu z cyklu „Posrebrzane dzieje”  wspólnie z panem Marianem Lysikiem opowiedzieliśmy wam o pewnych faktach i przypuszczeniach dotyczących najstarszej historii Żyglina. W naszej opowieści nie zdążyliśmy poruszyć wszystkich tematów zapowiadanych w programie „Posrebrzanych dziejów”. Niektóre – szczególnie te dotyczące XVIII i XIX wieku – zostały jedynie zasygnalizowane. Obiecałem kontynuację i „dopowiedzenie” ich na następnym spotkaniu, ale – jak to w życiu bywa – wyszło inaczej.

Wprawdzie „Posrebrzane dzieje” wracają do Żyglina, tyle tylko, że w zupełnie inne czasy. Nie dokończymy – przynajmniej na razie – XVIII i XIX wiecznych opowieści, lecz cofniemy się o kilkaset, a może i kilka tysięcy lat!

Wielu z was wie zapewne o prowadzonych na terenie Żyglinka, a zleconych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej badaniach archeologicznych, którymi od kilku lat kieruje dr. Eugeniusz Foltyn przy współpracy żony, dr. Edelgardy Foltyn.  Oni będą naszymi gośćmi.

Będziecie mieli okazję posłuchać o pradziejach żyglińskiej ziemi, jak i odkryciach które być może pomogą uszczegółowić czas powstania średniowiecznej miejscowości. Dowiecie się na jakie relikty kilku „różnoczasowych epizodów osadniczych” natrafiono i czym mieszkańcy tych osad się zajmowali.

Tylko podczas przeprowadzonych na przełomie września i października ubiegłego roku prac archeologicznych natrafiono na 127 artefaktów. Najciekawsze będziecie mogli obejrzeć !

„Posrebrzane dzieje” tym razem skorzystają z gościnności żyglińskiej „podstawówki”, w której w ubiegłym roku oddano do użytku nową pracownię. W miejscu świetnie wyposażonym (dzięki Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie”) w nowoczesne urządzenia multimedialne, ze ściany wyłożonej kamieniem z żyglińskich kamieniołomów popatrzy na was jeden z żyjących tu niegdyś dinozaurów, a w gablotach znajdziecie minerały będące od wieków skarbami tej ziemi.

W piątek 23 lutego o godz. 18.oo zapraszam do „Wykopaliska Wiedzy” – bo tak nazywa się szkolna pracownia – by o wykopaliskach i najstarszej historii Żyglina posłuchać.

Marek Kaleja"

Spotkanie odbędzie się w “Zielonej Pracowni” mieszczącej się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żyglinie (ul. Harcerska 5).

Wstęp wolny!

przez Administrator