przez Administrator
Posrebrzane Dzieje: “Co kryje żyglińska ziemia?”
przez Administrator (0 komentarzy)

23 lutego br. o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z niezwykle ciekawego cyklu pt.: Posrebrzane Dzieje. Fakty i legendy z przeszłości Miasteczka: "Co kryje żyglińska ziemia?"
Prowadzący Marek Kaleja opisuje najbliższą rozmowę:
"Na ostatnim spotkaniu z cyklu „Posrebrzane dzieje” wspólnie z panem Marianem Lysikiem opowiedzieliśmy wam o pewnych faktach i przypuszczeniach dotyczących najstarszej historii Żyglina. W naszej opowieści nie zdążyliśmy poruszyć wszystkich tematów zapowiadanych w programie „Posrebrzanych dziejów”. Niektóre – szczególnie te dotyczące XVIII i XIX wieku – zostały jedynie zasygnalizowane. Obiecałem kontynuację i „dopowiedzenie” ich na następnym spotkaniu, ale – jak to w życiu bywa – wyszło inaczej.
Wprawdzie „Posrebrzane dzieje” wracają do Żyglina, tyle tylko, że w zupełnie inne czasy. Nie dokończymy – przynajmniej na razie – XVIII i XIX wiecznych opowieści, lecz cofniemy się o kilkaset, a może i kilka tysięcy lat!
Wielu z was wie zapewne o prowadzonych na terenie Żyglinka, a zleconych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej badaniach archeologicznych, którymi od kilku lat kieruje dr. Eugeniusz Foltyn przy współpracy żony, dr. Edelgardy Foltyn. Oni będą naszymi gośćmi.
Będziecie mieli okazję posłuchać o pradziejach żyglińskiej ziemi, jak i odkryciach które być może pomogą uszczegółowić czas powstania średniowiecznej miejscowości. Dowiecie się na jakie relikty kilku „różnoczasowych epizodów osadniczych” natrafiono i czym mieszkańcy tych osad się zajmowali.
Tylko podczas przeprowadzonych na przełomie września i października ubiegłego roku prac archeologicznych natrafiono na 127 artefaktów. Najciekawsze będziecie mogli obejrzeć !
„Posrebrzane dzieje” tym razem skorzystają z gościnności żyglińskiej „podstawówki”, w której w ubiegłym roku oddano do użytku nową pracownię. W miejscu świetnie wyposażonym (dzięki Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie”) w nowoczesne urządzenia multimedialne, ze ściany wyłożonej kamieniem z żyglińskich kamieniołomów popatrzy na was jeden z żyjących tu niegdyś dinozaurów, a w gablotach znajdziecie minerały będące od wieków skarbami tej ziemi.
W piątek 23 lutego o godz. 18.oo zapraszam do „Wykopaliska Wiedzy” – bo tak nazywa się szkolna pracownia – by o wykopaliskach i najstarszej historii Żyglina posłuchać.
Marek Kaleja"
Spotkanie odbędzie się w “Zielonej Pracowni” mieszczącej się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żyglinie (ul. Harcerska 5).
Wstęp wolny!


przez Administrator
Miasteczko Śląskie „Wspólnie dla środowiska” z Fundacją Veolia Polska
Ponad 1500 zaangażowanych w ochronę środowiska mieszkańców, ponad 620 dzieci i młodzieży zachęcających do odpowiedzialnych zachowań ekologicznych, 45 akcji, niemal 500 nasadzeń i 4 akcje sprzątania ziemi, to efekt zakończonego »
przez Administrator
Rozstrzygnięcie XVIII Edycji Konkursu Plastycznego na najpiękniejszy stroik lub ozdobę choinkową
8 stycznia 2019 r. komisja konkursowa dokonała oceny prac nadesłanych na XVIII Edycję Konkursu Plastycznego na najpiękniejszy stroik lub ozdobę choinkową. Na konkurs napłynęło 181 prac (w tym 160 zakwalifikowanych, 5 »
przez Administrator