Wystawa pt.: Pocztówki z Wielkiej Wojny. Korespondencja wysyłana pocztą polową (1915-1918) ze zbiorów Antoniego Przybyły z Janowa

Od 1 do 29 marca Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim zaprasza do oglądania wystawy pt.: Pocztówki z Wielkiej Wojny. Korespondencja wysyłana pocztą polową (1915-1918) ze zbiorów Antoniego Przybyły z Janowa.

Antoni Przybyła z Janowa (w woj. śląskim, obecnie dzielnica Katowic) był jednym z rzeszy Górnoślązaków zmobilizowanych do armii niemieckiej i posłanych na front w czasie I Wojny Światowej. Pozostawił on po sobie kilkadziesiąt pocztówek słanych do domu, głównie do siostry oraz adresowanych do niego przez bliskich i kolegów – nierzadko także będących już na froncie. Spora część tego zbioru trafiła na wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Katowic pt.: Pocztówki z Wielkiej Wojny. Korespondencja wysyłana pocztą polową (1915–1918) ze zbiorów Antoniego Przybyły z Janowa. Zarówno treść korespondencji jak i wizualna strona pocztówek stanowią znakomitą ilustrację przeżyć wojennych młodego mężczyzny, typowego przedstawiciela swojego pokolenia, rzuconego w odległe i odmienne kulturowo strony, a także fenomenu poczty polowej podczas Wielkiej Wojny.

Oglądanie wystawy jest możliwe w godzinach pracy MOK-u