Facebook

Wydarzenia cykliczne

 

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Orszak Trzech Króli to wydarzenie które oficjalnie kończy okres Świat Bożego Narodzenia. Ulicami Miasteczka Śląskiego przechodzą Trzej Królowie, orkiestra oraz dorośli i dzieci w własnoręcznie wyknanych koronach. Wszyscy zmierzają do stajenki, która mieści się w Parku Rubina aby radośnie odśpiewać kolendy. Tego dnia zostaje również rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą koronę wykonaną przez dzieci. Cała impreza przebiega w radosnym świątecznym klimacie.

 

JARMARK ADWENTOWY 

 To wydarzenie organizowane z powodzeniem od kilku lat. Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki zgodnej współpracy organizatorów oraz wszystkich placówek, grup i organizacji, które wkładają mnóstwo energii i zaangażowania w realizację tego wydarzenia. Na przybyłych gości czeka wiele atrakcji: piękne rękodzieło, świąteczne smakołyki, Święty Mikołaj z upominkami dla najmłodszych oraz bogaty, adwentowy program artystyczny. Jest to idealna okazja aby odpocząć chwilę od codziennych obowiązków, przygotowań do Bożego Narodzenia, po to by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi w ciepłej, świątecznej atmosferze.

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Coroczna charytatywna impreza, w której MOK włancza się w akcję pomocy na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka. Tego dnia na dużej sali odbywa się spektakl, z udziałem zespołów dziecięcych działających w MOK-u. Po przedstawieniu publiczność może przyłączyć się do akcji WOŚP i zalicytować różne przedmioty. Całość dopełniają sztuczne ognie oraz gra zespołów przed naszym budynkiem. 

KONCERT KARNAWAŁOWY

Impreza organizowana z powodzeniem od kilku lat. Powstała aby zaprezentować odświeżone brzmienie Orkiestry Reprezentacyjnej Gminy Miasteczko Śląskie pod batutą  nowego dyrygenta, a okazała się świetną okazją do integracji muzyków oraz zaprezentowania efektów ich ciężkiej pracy szerokiemu gronu słuchaczy. Innymi słowy to gigantyczna dawka muzyki rozrywkowej, w atrakcyjnej aranżacji z energią wyczuwalną aż do ostatniego stolika na sali widowiskowej MOK-u. Stałym elementem wydarzenia jest finałowy występ Okiestry Reprezentacyjnej Gminy Miasteczko Śląskie z niezwykle energetycznym "Marszem Radetzky'ego" Johanna Straussa jako punkt kulminacyjny koncertu. Na przestrzeni kilku lat na scenie zaprezentowały się również: Zespół M.A.Z.E.M., Orkiestra Dęta Dzielnicy Żyglin i Żyglinek czy Chór Gospel "Przebudzenie". Podczas koncertu na gości za każdym razem czeka nie tylko uczta artystyczna ale także wiele karnawałowych atrakcji, przysmaków oraz  konkursów z ciekawymi nagrodami.

 

KONCERT WALENTYNKOWY 

Walentynki to szczególny dzień w roku. Jedni twierdzą, że jest przereklamowany, inni świętują pełną parą. MOK wyszedł na przeciw jednym i drugim i postanowił, aby zarówno osoby zakochane, jak i te które chcą po prostu posłuchać dobrej muzyki znalazły coś dla siebie. Koncert Walentynkowy to połączenie rockowego klimatu z nutą romantzmu. Dzięki zespołom DAFNE oraz SYMFONIX z TCK pod kierownictwem Oliwi Bentkowskiej, publiczność wyczuwa radość z każdej płynącej nutki.  Jest rockowo, romantycznie i symfonicznie!

 

TOPIENIE MARZANNY

Wiosenne topienie Marzanny to tadycyjne pożegnanie zimy, które rok rocznie odbywa się nad rzeką Brynicą. Uroczysty i barwny korowód prowadzi Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie, a za nią podążają członkowie Zespołu Folklorystycznego "Brynica" oraz innych grup zrzeszonych przy MOK-u. Nie brakuje również przedstawicieli placówek, stowarzyszeń i grup nieformalnych działających na terenie miasta. Są również przedstawiciele gminy oraz okoliczni mieszkańcy. Jest to niezwykle barwna impreza, nie tylko ze względu na lokalne stroje zespołów czy nawiązanie do staropolskiej tradycji, ale również poprzez kolorowe kukły Marzann, które płyną z nurtem rzeki. Nie zapominając również przy tej okazji o ochronie środowiska, Marzanny wykonywane są z ekologicznych materiałów, a wrzucone do rzeki kukły wyławia się po kilkunastu metrach. Wiosenne topienie Marzanny to wydarzenie, dzięki któremu chroni się i zachowuje tradycje, a tym samym dziedzictwo kulturowe, od zapomnienia. Miasteczkowskie obchody zostały zarejestrowane i udokumentowane przez pracowników Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ponieważ jak się okazuje ta piękna tradycja już zanika w naszym kraju, dlatego tym bardziej warto ją pielęgnować. 

 

 

PIKNIK DZIEŃ DZIECKA

Czerwiec to miesiąc, w którym obchodzimy święto wszystkich dzieciaków. Dlatego też MOK cyklicznie przygotowuje dla nich piknik pełen zabaw oraz świetnej zabawy. Na terenie przy naszym budynku, dzieci wraz z opiekunami korzystać mogą z przeróżnych atrakcji, przez malowanie twarzy, puszczanie latawców, gry i zabawy organizowane przez nasz zespół. Każdy z pewnością odnajdzie w tym dniu coś dla siebie. 


 

POWITANIE LATA W BRYNICY

Jak co roku w czerwcu witamy lato, wydarzenie to obchodzimy piknikiem w Brynicy. Wszysycy mieszkańcy bardzo chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu. Posłuchać możemy nie tylko lokalnego zespołu "Brynica", ale również zaprzyjaźnionych zespołów i orkiestr z naszej gminy. Dla dzieci atrakcji również nie brakuje, przez dmuchańce po pokazy strażackie, policyjne a także zabawy organizowane przez animatorów. Impreza odbywa się przy budynku OSP Brynica.
 

 

FESTYN W ŻYGLINIE

W lipcu mamy okazję do wspólnej zabawy, na corocznym festynie w Żyglinie. Na scenie występują nie tylko lokalne zespoły i orkiestry, ale także zaproszeni goście specjalni. Uczestnicy mogą liczyć na świetną zabawę pod gołym niebem, dobre jedzenie, które oferuje gastronomia oraz mnóstwo pokazów i atrakcji. Dzieci korzystać mogą z dmuchańców, zabaw oferowanych przez animatorów, a także wielu pokazów, m.in. strażackich. 

 

DNI MIASTECZKA ŚLĄSKIEGO

to okazja do wspólnego biesiadowania, z której korzystają zarówno mieszkańcy jak również goście z ościennych miejscowości. Wydarzenie to odbywa się od 2015 roku w urokliwym Parku Rubina w Miasteczku Śląskim. Na scenie pojawiają się muzycy, wokaliści czy kabareciarze, którzy stanowią idealne tło do spotkań w gronie rodziny i znajomych przy biesiadnym stole. Tradycyjnym elementem obchodów jest kolorowy pochód z patronem Miasteczka Śląskiego na czele czyli Świętym Jerzym z poskromionym smokiem. Wspólna zabawa trwa dwa dni, a wydarzeniu towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń i atrakcji: animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, mecze piłki nożnej, turniej skata czy przeloty gołębi.

 

 

FESTIWAL MUZYCZNY IM. KS. T. CHRISTOPHA

Festiwal Muzyczny im. ks. Teodora Christopha organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim to wydarzenie, które na przestrzeni lat przekształciło się w artystyczną ucztę dla wszystkich koneserów szeroko rozumianej muzyki klasycznej oraz jazzu. Koncerty odbywają się we wnętrzach kościołów znajdujących się na terenie Miasteczka Śląskiego. Jeden z nich to piękny, murowany kościół z roku 1908, ze świetną akustyką, natomiast drugi to perełka Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej - zabytkowy, pięknie odrestaurowany kościółek z 1666 roku. Oba miejsca zapewniają słuchaczom nie tylko niezwykłe doznania muzyczne ale także wizualne.
Na festiwal składają się minimum trzy koncerty zaplanowane na przestrzeni całego roku, z których każdy prezentuje słuchaczom odmienny rodzaj muzyki, co pozwala na zaprezentowanie słuchaczom szerokiego spektrum brzmień i kompozycji. 
Nad warstwą artystyczną czuwa Profesor Stanisław Dziewior, dzięki któremu wszystkie koncerty są na bardzo wysokim poziomie, a w Miasteczku Śląskim goszczą muzycy koncertujący z powodzeniem na całym świecie.
Koncerty te nie byłyby możliwe gdyby nie przychylność i zaangażowanie Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim z Księdzem Proboszczem Marcinem Królikiem na czele, który udostępnia muzykom wnętrza kościołów, cierpliwie pomaga w zapewnieniu zaplecza potrzebnego do realizacji przedsięwzięcia, ale także czuwa nad doborem odpowiedniego materiału muzycznego, który jest prezentowany w świątyniach.